Wyjazd narciarski na północ Europy - fakty i mity na temat cen w Skandynawii

Wyjazd narciarski na północ Europy - fakty i mity na temat cen w Skandynawii

Doskonałe warunki narciarskie, gwarancja prawdziwej zimy i śniegu przez cały sezon, bliskość dzikiej natury oraz krystalicznie czyste powietrze to atuty które znają doskonale turyści z Anglii, Irlandii, Niemiec, Danii czy Estonii. Polakom Skandynawia kojarzy się wyjazdami do pracy ze względu na wysokie zarobki a co za tym idzie z wysokimi cenami. Czy faktycznie Norweskie i Szwedzkie ośrodki są dla nas za drogie? Przedstawiamy fakty i obalamy mity na temat kosztów urlopu w Skandynawii. 

Ceny dojazdu do Skandynawii bezkonkurencyjne

Skandynawowie upodobali sobie naszą ojczyznę jako miejsce turystycznych wypadów i zakupów a tysiące Polaków dojeżdża tam do pracy. Efekt? Bardzo tanie i dostępne możliwości wygodnego dotarcia na urlop. 

Linie lotnicze

W zakresie tanich połączeń lotniczych do Norwegii i Szwecji naprawdę jest z w czym wybierać. WizzAir, Norwegian, Rayan Air, Sas ... codzienne połączenia z największych polskich miast, już od kilkudziesięciu złotych są niepodważalnym faktem. Z Gdańska do Oslo można dolecieć codziennie o różnych porach a dzisiejsze ceny biletów wynoszą często ok 50 złotych. Dzięki temu dojazd, na narciarski wypad, może być naprawdę tani i wygodny. Odległość, od lotniska w Oslo do największych regionów narciarskich Skandynawii, wynosi ok 170 kilometrów, więc na stoku, od wyjścia z domu, można znaleźć się w zaledwie 4 godziny. Z północy Polski, tak tanio i szybko, nie dotrzesz ani w Alpy ani nawet na Słowację czy do Czech. Nasze południowe,  narciarskie ośrodki zlokalizowane w Tatrach, Sudetach czy Karpatach nie oferują też warunków i standardu w cenach dostępnych w Skandynawii.

Dojazd własnym autem na promie

Tu też Skandynawia wypada całkiem nieźle. Dla wielu rejs promem będzie dodatkową atrakcją do całego wyjazdu. Połączenia promowe z Gdyni do Karlskrony i z Świnoujścia do Ystad są dostępne i tanie. Po dopłynięciu do Szwecji, w ok 7 godzin, zostaje nam 800 kilometrów do największych ośrodków górskich w Trysil i Salen. Bardzo ciekawym połączeniem jest również linia Gdańsk-Nynashamn gdzie po dłuższym, 15 godzinnym rejsie  zostanie nam do przejechania tylko 450 kilometrów. Czas na promie można spędzić na przyjemny nocleg, korzystanie z pokładowych atrakcji i bezcłowe zakupy. Te w Skandynawii mogą nam się przydać. Jeśli chodzi o ceny paliwa to są one wyraźnie wyższe niż w Polsce i przekraczają 7 złotych za litr,  jednak w przypadku jednorazowego dystansu nie będzie miało to wielkiego wpływu na nasz budżet. 

Koszt wynajmu auta

Tu ceny są europejskie i zaczynaja się od ok 200 złotych za dobę. Na lotnisku jest dostępnych kilka sieciowych wypożyczalni z szeroką ofertą samochodów. W przypadku auta typu kombii i wyjazdu na 6 dni musimy się liczyć z wydatkiem na poziomie od 280 euro.

Nasza ocena: Duży plus dla Skandynawii

Wyjazd narciarski na północ Europy - fakty i mity na temat cen w Skandynawii

Ceny noclegów

Tu duże zaskoczenie. W serwisie SpecialTravel.pl w związku ze stałymi umowami z najlepszymi skandynawskimi operatorami, oferujemy bardzo atrakcyjne i przystępne ceny noclegów. Więcej, jesteśmy pewni, że kilka dni w luksusowym hotelu z pysznym śniadaniem i licznymi atrakcjami będzie dużo tańszy niż w podobnych, a nawet klasę niższych ośrodkach w Polsce, Słowacji czy Czechach. Jeśli chodzi o Alpy to nasze oferty w stosunku - standard do jakości - często są dużo atrakcyjniejsze.

Nasza oceana: Duży plus dla Skandynawii

SkiPassy, Wypożyczalnie sprzętu 

Tu ceny są bardzo podobne jak w ośrodkach alpejskich i trochę droższe niż w Polsce, Słowacji czy Czechach. Standard usług i warunki narciarskie są wysokie. Dużym atutem są darmowe skipassy dla dzieci do 6 roku życia, czego ani na południu Polski ani w Alpach nie doświadczysz. 

Nasza ocena: Neutralna

Ceny gastronomii, wyżywienia i alkoholu

Tu raczej mamy do czynienia z mitem, który ciężko obalić. Ceny gastronomii, wyżywienia i alkoholu w Skandynawii są wysokie i podczas wyjazdu trzeba się z tym liczyć. We wszelkie napoje wyskokowe warto się zaopatrzyć na promie lub na lotniskach gdzie ceny są bardzo atrakcyjne. Wyżywienie w sklepach i marketach jest droższe niż w Polsce, ale ceny można porównać do droższych kurortów Europejskich. Przykładowo chleb w sklepie będzie kosztować ok 10 zł, butelka napoju 8-12 zł a piwo ok 12-15 złotych. Cena piwa w górskim pubie to koszt od 30 do nawet 50 złotych. Pamiętajmy jednak, że w kurortach alpejskich cena piwa to również 5-6 euro. Kolacja w restauracji to koszt od 80 złotych na osobę. Dla oszczędnych -  do lokalów warto wybrać się na kieliszek wina lub piwo. A całą butelkę otworzyć w górskim domku przy kominku.

Nasza ocena: Tu minus dla Skandynawii - warto zaopatrzyć się we własny alkohol i robić zakupy w akceptowalnie drogich sklepach i marketach. 

Podsumowując, mamy 2 plusy, jedną ocenę neutralną i jednego minusa. Skandynawia to obowiązkowa pozycja w doświadczeniach każdego narciarza. Świetna destynacja dla rodzin z dziećmi oraz grup przyjaciół. Wysokie ceny gastronomii i wyżywienia rekompensują tani i szybki dojazd, przystępne noclegi w wysokim standardzie, doskonałe warunki śniegowe oraz świetnie przygotowane dziesiątki kilometrów tras narciarskich. Do zobaczenia w Skandynawii.

Wyjazd narciarski na północ Europy - fakty i mity na temat cen w Skandynawii